Kadernícke potreby.

.Mám nožnice Solingen povedala pani do telefónu, tento výraz nám prischol ale je veľmi nepresný. Solingen nie je firma ale stopädesiattisícové mesto v Nemecku ktoré sa preslávilo pre najkvalitnejšiu oceľ a technológiu pre nožiarsky a nožnicový priemysel. Značka Solingen je pre kadernícke potreby pojem, záruka kvality a jedinečnosti. Pochopili to viacerí špekulanti ktorý neoprávnene na výrobky pochybnej kvality používali logo Solingen. Preto sa mesto Solingen 16 decembra 1994 rozhodlo vyhláškou (vid) udeliť 80 firmám z mesta a okolia právo používať k svojmu názvu aj názov Solingen. V branži kaderníckych potrieb to sú Jaguar, Dovo, Cerena, Mars, Ehaso, Eicker, Miranda, Tondeo, Giesen, Forsthoff, Hauptner a iné.

.Mám nové nožnice ale padli na zem a nestrihajú, musia sa brúsiť alebo ich stačí opraviť? Keď nožnice dopadnú na zem skoro vždy sú otvorené a v mieste kde sú prekrížené vzniká pri dopade zásek ktorý sa musí odstrániť prebrúsením celej dĺžky a následne vytvarovať ostrie nové.

.Ostrie kaderníckych nožníc sa delí na nemecký a japonský štýl podľa toho kde bol vyvinutý. Nemecký štýl má 25° a s obľubou sa používajú nemecké nožnice s mikrozúbkami, tzv. samobrúsiace. Samozrejme, že samobrúsiace nožnice neexistujú. Japonský štýl je ostrejší, má 45°, tzv. kĺzavé nožnice. Nožnice o poznanie lepšie strihajú a majú hladký chod.

.Ktoré nožnice sú lepšie nemecký alebo japonský štýl? Nemecká oceľ, a nožnice zo Solingenu môže byť niečo lepšie? Dobrý kaderník Vám odpovie japonský štýl, samozrejme vždy je to otázkou vkusu a nemecký aj japonský štýl sú výborné nožnice ale na vrchole sú japonci. Európa tento hadicap rýchlo dohnala a japonský štýl nožníc (kĺzavky) už tvorí 50% produkcie aj v čisto Solingenských firmách.

.Kedy poslať kadernícke potreby na brúsenie? Pre tvrdo pracujúce nožnice odporúčam 12 mesačný cyklus, alebo keď spozorujete že nožnice "žujú" a vy musíte do boku tlačiť ramená aby nožnice strihli.

.Koľko krát možno nožnice brúsiť. Záleží na tom ako boli ošetrované, na rozsahu poškodenia pri používaní a kvalite predchádzajúcich brúsiacich prác. Môže to byť tri až päť krát.

.Európske vlasy sú hrubé 0.03 - 0.08 mm. Áziské vlasy sú hrubé 0.06 - 0.12 mm.

.Brúsite nožnice laserom? Nie je to lož a marketingová finta obchodníkov. Pri výrobe nožníc sa laser používa výhradne na vypálenie loga a popisu na nožnice a laserom nikdo nikdy nožnice nebrúsil.